Lütfi Gülşen
01.01 2013
56445

Lütfi Gülşen Kimdir – Lütfi Gülşen Biyografisi – Lütfi Gülşen Resimleri – Lütfi Gülşen Eserleri

Lütfi GÜLŞEN 1924 yılında doğdu. Mıkdat Gülşen’in 7 evladından hayatta olan en küçük oğludur. Çocukluğu, gençliği, liseyi bitirinceye kadar Tecde’ de geçti. 1950 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümünden mezun oldu.

Muş, Erzurum, Mesudiye, Hekimhan, Doğanşehir, Malatya, İzmir gibi yurdun çeşitli yerlerinde ve Kıbrıs’ta, edebiyat öğretmenliği, idarecilik, müdürlük yaptıktan sonra, 1983’te emekliye ayrıldı. İki kızı ve dört torunu olan yazar halen İzmir’de yaşamaktadır.

Kaynak, İstanbul Sanat Edebiyat, Adım, Yeni Duruluk, Ana, Çalı, Kıbrıs’ta çıkan Beşparmak, Çevre, Uyarı dergilerinde, çeşitli antolojilerde şiirleri, öyküleri yayımlandı.

Ana dergisinin düzenlediği yarışmada, “Öğretmenin Türküsü” isimli şiiri ile Ordu Mesudiye gazetesinin düzenlediği yarışmada da “Kurultayın Onuncu Yılı Destanı” isimli şiiri ödül aldı.

Şiirlerini “Sevgi Dolu Yüreğim” isimli kitapta topladı.

Malatya’nın milli futbol hakemlerinden olan ve 1989 yılında Konya’ya maç yönetmeye giderken elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden, yeğeni Nihat GÜLŞEN anısına yazdığı “Ve Maç Bitti” isimli öykü kitabı Mevlüt Kaplan Edebiyat ödülü birincisi olmuştur. (2001)

“Küçük Arkadaşım” isimli çocuk romanı basılmaya değer bulunmuştur. (2002). “Hep Özledim O Kokunu Anne” isimli Öykü kitabı ödül almıştır.

Öykülerinin birçoğunda Tecde’ de çocukken yaşadığı olaylara yer veren yazarın son çıkan “Taklacı Güvercinim” isimli öykü kitabında, Tecdeli berber Burhan Gülşen’in güvercinleri konu almıştır. 40’ın üzerinde çocuk romanı ve öykü kitabı vardır.

alıntı…

Etiketler : , , ,

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Daha fazla Biyografiler, Edebiyatçılar
Jerry Lewis

jerry lewis kimdir - jerry lewis hayatı - jerry lewis resimleri - jerry lewis yaşıyormu - jerry lewis öldümü Jerry...

Kapat