Sabiha Gökçen Hayatı – Biyografisi
15.07 2012
56445
        Sabiha Gökçen(Hayatı – Biyografisi)

11 yaşındaki Sabiha Gökçen'in büyük cesaretini, Atamızın gözlerini yaşartan hikayeyi, yetim kalmış bir çocuğun Mustafa Kemal tarafından nasıl hayata kazandırıldığını okuyacaksınız...

                                                              

 

 

Babasi:Hafız Mustafa İzzet Bey

Annesi:Hayriye Hanım

Dogum bilgileri:22 Mart 1913  Bursa

Egitim:Çankaya İlkokulu-Üsküdar Kız Koleji-Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu

Evlilik:1940 -1943 pilot yüzbaşı Kemal Esiner

Bursa ve Bursalılar en kutsal günlerinden birini yaşıyordu o günlerde. Rahmet dolu günler sıkıntılı ıstıraplı tutsaklık dolu günleri sanki manevi bir elin mucizesi ile yıkayıp götürmüştü.. Bu el yüce Tanrı’nın eli ile Mustafa Kemal Paşa’da bütünleşmiş tutsaklığa başkaldıran özgürlüğünü her şeyin üzerinde tutan en kudretli zincirleri bile kırmaya muktedir olan.Türk ulusunun bağımsızlık tohumu yeşerten büyüten eliydi…Gazi Mustafa Kemal Paşa Bursa’ya gelmişti…

Cocuklari:

 

Atatürk’ün manevi kızı ve Türkiye’nin ilk kadın havacısı Sabiha Gökçen, 1913 yılında Bursa’da doğdu.Atatürk’ün 1925 yılında manevi evlat edindiği Gökçen, Çankaya İlkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde öğrenim gördü.1935 yılında Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na giren Gökçen, Ankara’da A.B. Yüksek Planörcülük brövelerini aldı.

 

Bütün evler bayraklarla donanmıştı.Bütün Bursalılar sokaklara dökülmüştü..yaşama sevincinin böylesine ender rastlanırdı kuşkusuz.onu görmek onu alkışlamak onu kucaklamak için coşku içinde koşuyordu herkes insan hayatında doğumundan mezarına kadar unutulmayacak günler vardır ya işte bu onların en görkemlilerinden biriydi.

Bursa Vilayet Başkatibi olan Hafız Mustafa İzzet Bey ile Hayriye Hanım’ın kızları Sabiha, 22 Mart 1913′te Bursa’da dünyaya geldi. Anne ve babasını küçük yaşta kaybeden ve ağabeyi tarafından büyütülen Sabiha, 1925′te henüz 12 yaşındayken Bursa ziyareti sırasında evlerinin yakınındaki Hünkar Köşkü’nde konaklayan dönemin cumhurbaşkanı Atatürk’e ulamış ve okumak istediğini belirtmiş.

Sabiha'nın yaşamı artık Atatürk’ün kılavuzluluğunda biçimlenecektir.. Sabiha kardeşlerine ve Çankaya’ya çabuk uyum sağlar..

Mustafa Kemal sadece abisi tarafından zor şartlarda bakıldığını öğrendiği Sabiha’nın evlatlığı olmasını sağladı ve Ankara’ya götürdü. Sabiha, Çankaya İlkokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve üsküdar Amerikan Kız Koleji’nde eğitim gördü.

ZEHRA-AFET-SABİHA-RUKİYE(soldan)

Rahatsızlığı nedeniyle öğrenimini yarıda kesip Heybeliada ve Viyana’da tedavi gördü.

ende sokaktaydım bende coşku içinde o insan seline kapılmış koşuyordum…benimde yüreğim heyecandan yerinden fışkıracakmışçasına çarpıyordu bu mahşeri kalabalıkta onu Gazi Paşa’yı ebedi kurtarıcımızı görmek mümkün müydü? Bunun için bir mucize gerekliydi işte büyük ana caddeden geçiyor insanlar coşku dolu bağırıyorlar.. Gazi Paşa çok yaşa Öyle içten öyle yürekten sesleniş ki bu seslenişle birlikte insanın gözlerinden sevinç yaşları boşanıyor.. Onu tanımak onunla konuşmak onun sesini duymak istiyordum. Onda bir milli kahramanın çok üstünde bir kudretin mevcudiyetine inanıyor,bu kudret sahibini bütün düşünceleri fikirleri ile idrak edebilmek için çocuk dünyam içinde çırpınıyordum ama bu mümkün müydü?Bunun için bir mucize gerekmez miydi? Ben mucizelere pek inanmazdım mucize denen şeyinde insan aklı insan emeği insan zekası ve insan eliyle gerçekleştiği inancını taşıyordum.

Eğitim ve öğrenim görmesi amacıyla Fransa’nın Paris şehrine gönderildi. Soyadı Kanunu’nun çıkarılmasıyla Mustafa Kemal, Sabiha’ya Gökçen soyadını uygun görmüştür. 1935′te Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi, Ankara’da yüksek planörcülük brövelerini aldı. Gökçen, yedi erkek öğrenciyle birlikte Kırım’a gönderilerek altı aylık yüksek planörcülük eğitimini Koktebel Yüksek Planör Okulu’nda tamamladı. Rusya’ya motorlu uçak okuluna gitmeye hazırlandığı sıralarda manevi kızı Zehra’nın vefatı gerçekleşti ve eğitimi için Rusya’ya gitmekten vazgeçti. Bir dönem ara vermiş olsada Mustafa Kemal Atatürk’ün gayretleri neticesinde tekrar uçuş eğitimlerine devam etmiştir. Eskişehir Havacılık Okulu’nda Sami Uçan ve Muhittin Bey’den özel uçuş eğitimi aldı. 25 Şubat 1936′da ilk defa motorlu uçak ile uçmaya başladı. Mustafa Kemal Atatürk eğitimlerine devam etmesi ve elde ettiği başarılar nedeniyle kendisini savaş pilolu olmasu hususunda gayretlerde bulunmuş ve Eskişehir Uçuş Okulu’nda eğitim almasını sağlamıştır.

Özellikle 1911'de başlayan Osmanlı-İtalyan Trablusgarp savaşında İtalyanların hava bombardımanı gerçekleştirmeleri hava keşfini uçaklarla yapmaları dünya askeri havacılığında bir ilki gerçekleştirecektir.. 1912 yılında balkan savaşı başladığı sırasında mali sıkıntıda olan Osmanlı da hava gücü ise yalnızca 17 uçak ve 2 tecrübeli pilottur..

11 aylık eğitimin ardından Eskişehir’deki 1. Hava Alayı’nda 6 ay görev yaptı, bu sırada Trakya ve Ege manevralarına katıldı. 1937 yılında Tunceli Harekatı’na katılan Gökçen, bu harekattaki rolü ile dünyanın ilk kadın savaş pilotu oldu. Tunceli dönüşü, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’nın da katıldığı bir törenle kendisine Türk Hava Kurumu Murassa (İftihar) Madalyası verildi.

Bursa 1913 Mart 22 Sabiha doğuyor.. Bursa işgal altındadır.. Sabiha 7 yaşında babasını kaybetmiş abisi ise Kuvay-ı Milliye'ye katılmıştı..

30 Ağustos 1937′de askeri uçuş brövesi aldı. Manevi babası Mustafa Kemal’in vefat nedeniyle tekrar içine kapanan Sabiha Gökçen, kadınların orduda görev yapmasına ilişkin yasa çıkmadığı için ordudan ayrıldı ve Türkkuşu Uçuş Okulu’na başöğretmen tayin edildi. 1955′e kadar bu görevini başarıyla sürdürdü. Türk Hava Kurumu yönetim kurulu üyesi oldu. Hayatı boyunca toplam 22 değişik hafif bombardıman ve akrobatik uçakla uçmuştu. Gökçen, 1940 yılında Hava Okulu’nda askeri coğrafya ve topoğrafya öğretmeni üsteğmen Kemal Esiner ile evlenmiş ve eşine kendi soyadını vermiş; ancak üç yıl sonra,

1919 da Kurtuluş Savaşı başlar.. Bir avuç havacı kimi istanbul'dan kaçırılıp getirilmiş kimi de düşman birliklerinden ganimet olarak ele geçirilmiş çok az elemanla büyük başarılara imza atarlar Büyük taarruz öncesi 22 ağustosta türk hava gücü 22 si avcı uçağı olmak üzere toplam38 uçağa ve 20si uçuş elemanı olmak üzere toplam 40 kişiden oluşmaktaydı..

12 Ocak 1943′de eşini kaybetmiştir. 1996′da havacılık kariyerinin en büyük ödülünü almıştır. Amerikan Hava Kurmay Koleji’nin mezuniyet töreni için düzenlenen Kartallar Toplantısının onur konuğu olarak katıldığı Maxwell Hava üssü’ndeki törende “dünya tarihine adını yazdıran 20 havacıdan biri” seçildi. Bu ödüle layık görülen ilk ve tek kadın havacı oldu. Sabiha Gökçen aynı zamanda doğum günüde olan 2001 yılının 22 Mart günü ,88 yaşında, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde hayata gözlerini yumdu.

Ermeni asıllı olduğu iddiaları [değiştir]Son yıllarda Sabiha Gökçen’in Ermeni asıllı olduğu iddiaları ortaya atılmıştır.[1] Bu iddialar bugüne kadar doğrulanamamıştır.

 
Mustafa Kemal Atatürk ve Manevi kızı Sabiha Gökçen

 

Tek bir dileği vardır yatılı okulda okumak bu onun için gerçekleşmesi imkansız bir düştür.. Gazi'nin yolu Bursa'ya düşer(1925) hem de Sabiha'nın yaşadığı evin karşısında ki köşke.. Ve Sabiha heyecan içinde Gazi Paşa'ya ulaşmanın planlarını yapmaktadır.. Şöyle diyor Sabiha Gökçen; bir gün Gazi Paşa'yı bahçede gezerken gördüm.. -"Beni niye görmek istedin çocuğum" dedi.. -"Ben yatılı bir okula girmek istiyorum" dedim.. -"Peki seni evlat olarak yanıma alsam benimle gelir misin" dedi. -"Ben peki diyemedim" -"Eğer abim müsaade ederse tabi"dedim. -Hadi git abini çağır bana dedi..

 

 

 

Önce giyim kuşam gibi konularda manevi babasından ders alır sonra köşkün bahçesindeki okulda Rukiye ,Zehra ve yaverlerin çocuklarıyla birlikte ilk okula başlar.. Atatürk’le karşılaşması sonucu tüm hayatı bir anda değişiverecekti…

 

 

 

 

 

 

Sabiha Gökçen Kimdir?Sabiha Gökçen hayatı,Sabiha Gökçen biyografisi,Sabiha Gökçen anıları. Sabiha Gökçen hakkında bilgi.Sabiha Gökçen resimleri,Sabiha Gökçen ailesi,

Yıl 1927 sabiha arnavutköy kız koleji öğrencisi olmuştur ancak orada hastalanır. Yurtiçinde ve yurt dışında birkaç kez tedavi görür ondan sonrada Atatürk’ün yanından ayrılmaz..

“İstikbal göklerdedir” diyen Atatürk için havacılığın çok büyük önemi vardır.. Savaştan sonra havacılıkta gelişmeler başlamıştır. 1925’te Atatürk’ün önderliğinde dünyanın ilk sivil havacılık örgütü olan Türk tayyare cemiyeti kurulur.. Havacılık serüveni tüm yurtta dalga dalga yayılan heyecana sebep olmuştur. Gazetelerde dergilerde havacılık üzerine birçok yazı yer alır.

Türk Tayyare Cemiyeti'nin örgütlemesi sonucunda 1925-1935 yılları arasında illerden halkın topladığı paralarla 250 uçak alınır sıra havacılık endüstrisinin kurulmasına gelecektir.. Atatürk’ün havacılık konusunda bir başka düşü daha vardır.. Sabiha'yla ilgili bir düş Atatürk bunun ipucunu 1934’te verir

29 ekim 1933 Cumhuriyetin onuncu yıl kutlama törenlerinde Türk hava kuvvetlerinin yanı sıra, Rusya İran Irak ve Yunanistan birer uçuş koduyla yer alır.. genç cumhuriyetin hava gücü izleyenleri şaşkınlığa düşürür..

19 aralık 1934 1934 Türk havacılık tarihi için bir dönüm noktasıdır.. Çeşitli lisanlar alınarak Kayseri’de uçak üretimine başlanır aynı yıl soyadı kanunu çıkarılarak Mustafa Kemal’e “Atatürk” soyadı verilir.. Sabiha artık 21 yaşındadır..bir akşam yemeğinde Atatürk Sabiha’ya “Gökçen” soyadını verir.. Atatürk gençlere örnek olmak adını Sabiha’yı göklerde görmek istemektedir.. Bu da yalnızca bir yıl sonra gerçekleşecektir.Aynı yıl açılışını Atatürk’ün yaptığı Türk kuşu kurulur Atatürk gençliğe şöyle seslenir;“Türk çocuğu her işte olduğu gibi havacılıkta da en yüksek seviyede gökte seni bekleyen yerini dolduracaksın..Sabiha Gökçen anlatıyor; -Ben o tarihe kadar ancak filmlerde paraşütü görüyordum ve düşünmemiştim de havacı olmayı ama Atatürk oraya götürdü.. paraşütleri yakından görünce onlarla ilgilendim, planörler gelmişti Rusya’dan.. bir gösteri atlayışı yaptılar ben onlarla çok ilgilendim yanımda oturuyorlardı.. -“Sen bunlarla çok ilgileniyorsun olur musun böyle bir şey” dedi.. -“Olurum belki” dedim.. -Ben sandım ki paraşüte hemen atlanabilecek.. Bu soru genç Sabiha’yı dünya havacılık tarihinin unutulmaz isimlerinden biri yapacaktır. B u soru aslında Atatürk’ün Sabiha için çizdiği yolun başlangıcıdır.. Sabiha Türk kuşunun ilk kız öğrencisi olarak öğrenime başlar Kısa sürede azmi sayesinde okulun en başarılı öğrencilerinden biri olur.. Sabiha Gökçen anlatıyor; Bir eğlence gibi geldi bana..o şekilde kabul ettim Sonra baktım ki Atatürk fevkalade ilgileniyor..o kadar ilgileniyor ki aklım başıma geldi Madem k i Atatürk bunu istiyor ben mahcup olmayım dedi ve daha ciddi tutum takındım daha çok çalıştımSabiha bir süre sonra Atatürk’ün ısrarıyla yeniden çalışmalarına başlar Atatürk bir gün “ Gökçen belki de dünyada askeri ilk kadın pilot olacaksın bir Türk kızının dünyada ki ilk askeri pilot olması ne iftihar edici bir olaydır tahmin ediyorsun değil mi? Şimdi derhal harekete geçerek seni Eskişehir tayyare okuluna göndereceğim” diyerek Sabiha’nın önünde yeni bir ufuk açar..Sabiha Gökçen anlatıyor; boyum kısa olduğu için pedallar bana göre uzun kalıyordu onlara bana göre ayarladılar..ama bir başkası onda uçamazdı o yüzden diğerleri bir saat uçuyorsa ben 2-3 saat uçuyordum bu yüzden amale kısmını daha çabuk bitirdim ben..(Mevhibe İnönü Sabiha Gökçen ile uçağa binerken) Hep zevkle anlatırdı annem bir gün sabiha hanım ona sizi ben uçurayım demiş ve annemde gitmiş. Hatta o sıralarda babamın annesi çok kızmış deli mi bunlar kalkıp da uçağa biniyorlar niye mani olmadın diye babama çıkışmış..babamda anlatmış; “sabiha iyi bir pilot biz ona güveniyoruz her şeyin en iyisini yapıyor,hanımı da ona teslim ettim” diye bir konuşma olmuş takılırlardı birbirlerine.. annemde çok zevk almış tabi..Nisan 1937 Sabiha bir uçuş sonrasında karargahta bir hareketlilik görür dersime asker gönderilecektir.. Sabiha Atatürk’ün özel izniyle bu harekata katılır.. Atatürk herhangi bir zor durumda kalırsa diye ona kendi silahını verir.. Sabiha Dersim harekatını başarıyla tamamlar…Sabiha ya başarıları nedeniyle madalya verilir madalyayı dönemin başbakanı İsmet İnönü takar..Gazeteler, dergiler ondan bahsetmekte Türk ulusu bu gencecik kızla gurur duymaktadır. 16 haziran 1938 Dünya 2. Dünya savaşında doğru giderken Atatürk balkanlar ve Ortadoğu’da paktlar imzalayarak Türkiye’nin barış ve güvenliğini sağlamaya çabalamaktadır. Balkan paktı heyeti Ankara’dadır Sabiha’yla tanışınca kendisini Balkan turu yapmaya davet ederler. Sabiha Atatürk’ün çok istemesi üzerine 1 ay bir hazırlıktan sonra balkan turuna çıkacaktır… Sabiha M.Kemal’in hastalığından haberdardır ve bu yüzden onu yalnız bırakmak istemez ama Atatürk’ün sözünden de çıkamaz.. Sabiha’dan Türk kadının değerini anlatmasını ister Mustafa Kemal..ATATÜRK'ÜN EVİ... Selanik turunda Atatürk’ün evini de ziyaret eder.. Duygulu anlar yaşar.. Atatürk "anlat" der Sabiha'ya, çocukluğumun geçtiği evi anlat.. Sabiha uzun uzun anlatır.. Atatürk bıkmaz dinlemekten defalarca anlatmasını ister....Atatürk’ün ölümünden sonra derin acılar çeken Sabiha,bir müddet tedavi gördükten sonra Mustafa Kemal’in kendisine olan güvenini boşa çıkarmamak için toparlanıp derhal işinin başına dönecekti..

1940'ta meslektaşı pilot yüzbaşı Kemal Esiner ile evlenecek   ve ne yazık ki fazla uzun sürmeyecekti bu mutluluk

1940'ta meslektaşı pilot yüzbaşı Kemal Esiner ile evlenecek ve ne yazık ki fazla uzun sürmeyecekti bu mutluluk

1943'te eşinin, görevi sırasında yakalandığı bir hastalık onu eşinden ayırır..

sabiha gökçen çocukluğu ve hayati, sabiha gökçen çocukluğu, sebiha gökçenin çocukluğu, sabiha gökçen çocuklugu, sabiha gökcen havalimani bursa otobüs seferleri basladi, sabiha gökçenin çocukluğu, sabiha gökçen in çocukluk hayatı, sabiha gökçen bursa otobüs, sabiha gökçenin planör, sabiha gökçen in çocukluğu, bursa sabiha gökçen otobüs, sabiha gökçen in ölümü, sabiha gokcen bursa seferleri basladi, sabiha gökcen havalimani bursaotobüs, sabiha gökcen havalimani bursaotobüs seferleri, sabiha gokcen eskisehir otobus, istanbul sabiha gokce bursa otobus seferi, sabiha gökcen bursa seferleri, sabiha gökçen bursa otobüsleri, sabiha gökcen havalimani bursa ötübüsleri, bursa sabiha gökçen otobüs servisi, sabiya gokce den eskisehire ulasim, istanbul sabha gökcen bursa seferi, sabiha gökcen bursa seferi, sabiha gökcen havalimani bursa otobüs servisleri,

 

Etiketler : , , , , ,

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Daha fazla Atatürk, Biyografiler, Manşet
Nebile Hanım kimdir

Nebile Hanım Kimdir? Nebile Hanım hayatı, biyografisi, anıları. Nebile Hanım hakkında bilgi.     Nebile Hanım resimleri Nebile Hanım (d. İstanbul, 1901 - ö. Kartal,...

Kapat